Wróć do: Sprzęt pszczelarski

Refraktometr Catania do badania wody w miodzie

152,28 zł
bez VAT: 123,81 zł

Dostępność: w magazynie
SKU: 5103
Refraktometr Catania to niewielkie i proste w obsłudze urządzenie, dzięki któremu w kilka chwil można zbadać poziom procentowy zawartości wody w miodzie.
Refraktometr optyczny do miodu. Służy do badania ilości wody w miodzie. Dokładna podziałka gwarantuje dokładność wyniku. Przystosowany do pracy w każdych warunkach - również w pasiece wędrownej. Można nim bez problemu zbadać ilość wody w miodzie będąc przy ulu (podczas prac pasiecznych), decydując się na miodobranie. Wystarczy pobrać próbkę miodu z ramki pszczelej lub pojemnika z miodem i umieścić ją na pryzmacie refraktometru dociskając lekko pokrywką pryzmatu. Podczas dociskania pokrywki, miód lekko się rozleje na całej powierzchni pryzmatu. Pamiętać trzeba o umieszczeniu odpowiedniej ilości miodu (nie przesadzając). Następnie należy skierować refraktometr w stronę światła i odczytać ze skali zawartość wody w miodzie. Można ewentualnie pokrętłem wyregulować ostrość odczytu skali. To pytanie zawsze doskwiera pszczelarzom. Zawartość wody w miodzie pszczelarz powinien sprawdzić wyciągając próbę miodu już z plastra pszczelego a nie po jego odwirowaniu. Prawidłowa zawartość wody w miodzie kształtuje się na poziomie: - zgodnie z Polską Normą zawartość wody w miodzie nie może przekraczać 20% - wyjątkiem jest miód wrzosowy, w którym zawartość wody nie może przekraczać 23% Najlepszym jest gdy nasz miód ma 16-18% wody. Wtedy zawartość enzymów pszcelich jest na wysokim poziomie przez co wartośc miodu będzie naprawdę duża. W przypadku pszczelarzy zawodowych doskonałym rozwiązaniem może być użycie osuszacza do miodu zwanego inaczej dehydratorem. Produkt od niemieckiego dostawcy HEINDRICH HOLTERMANN.

Opinie

środa, 24 maj 2017

Zvykl jsem si používat refraktomert pro jednoduchý a rychlý test zda je med už zralý na vytočení. Jde to sice poznat i podle trhnutí plástem ale tohle je o dost spolehlivější metoda.

poniedziałek, 16 styczeń 2017

Jednoduchá ale přesná pomůcka pro měření obsahu vody v medu. Mám tento levnější model a slouží mi dlouhé roky.

Radek Piętka

Musisz się zalogować, by wpisać opinię. Zaloguj