Miodobranie

Nagrodą dla pszczelarza za jego pracę i opiekę nad pszczołami jest miód, który otrzymuje podczas tzw. miodobrania. Silna kolonia będzie również produkować kilka lęgów dla swojego właściciela każdego roku. Właściwy czas na pozyskiwanie miodu można poznać bez żadnej wiedzy. Jeśli ramki w nadstawkach są pełne, a większość komórek jest zasklepiona, to jest to właściwy czas na pozyskanie złotego miodu. Nie czekaj zbyt długo z pozyskiwaniem miodu, nie jest konieczne, aby wszystkie komórki były zasklepione, zazwyczaj nawet najsilniejsze rodziny nie są w stanie tego zrobić. Jeśli plastry są zasklepione w co najmniej jednej trzeciej, a miód nie wypływa w widoczny sposób z niezasklepionych plastrów, nawet przy mocnym szarpnięciu, miód jest wystarczająco dojrzały i gotowy do odwirowania. Każde zbiory rozpoczynają się od przygotowania niezbędnego sprzętu. Upewnij się, że masz wyczyszczoną miodarkę, która jest w pełni sprawna i gotowa do użycia. Należy również przygotować pojemniki o odpowiedniej pojemności. Obecnie stosuje się głównie pojemniki plastikowe. Jest ich wiele do wyboru, zwykle stosuje się pojemniki 25 kg lub 40 kg. Z doświadczenia pszczelarzy wynika, że jeśli pszczelarstwo jest twoim hobby i nie jesteś profesjonalistą, zalecamy pojemniki 25 kg, które można wygodnie przenosić nawet przy pełnym obciążeniu, podczas gdy pojemniki 40 kg muszą być przenoszone w całości przez dwie osoby. Dla bardziej profesjonalnych pszczelarzy, którzy pracują z większymi, 40- kilogramowymi pojemnikami, można je również znaleźć w wersji z dolnym wylotem, co jest bardzo praktyczne do dalszej pracy z miodem, gdy po prostu "uwalniasz" go z pojemników w razie potrzeby.

Jeśli mamy już przygotowane wszystkie niezbędne narzędzia, nadszedł czas, aby przejść do uli i przygotować plastry miodu do samego zbioru. Jak już wspomniano, nawet niewielka część komórek na plastrach musi być zamknięta, ale miód musi być dojrzały i gotowy do odwirowania, co możemy określić po prostu szarpiąc plaster. Jeśli mamy ule bardziej oddalone od domu lub od miejsca, z którego chcemy pozyskać miód, to zdecydowanie przydatna jest skrzynka na ramki, które również są obecnie dostępne. Zwykle są one wykonane z takiej płyty, aby były jak najlżejsze i mają rozmiar ramki, dzięki czemu możemy zmieścić ramki z całej nadstawki. Dzięki zamykanej pokrywie można pracować w spokoju, bez ryzyka, że pszczoły ponownie zasiedlą wyjęte ramki. Podczas wyjmowania ramek należy usunąć z nich pszczoły, ewentualnie poprzez lekkie omiatanie lub odgarnięcie ich dłońmi. Należy przy tym zachować ostrożność, aby nie skrzywdzić pszczół, nie zdeptać ich ani nie zabić w inny sposób. Po krótkim szoku większość pszczół spokojnie wróci do ula. Przynieś przygotowane ramki z plastrami miodu pełnymi miodu do pracowni, gdzie należy je rozwinąć. My, mniejsi pszczelarze, odwijamy plastry za pomocą widelca lub specjalnego noża. Możemy również zaoszczędzić sobie pracy przy tym zadaniu, ponieważ wielu pszczelarzy niepotrzebnie kupuje węższe widelce z mniejszą liczbą igieł, których odwijanie zajmuje więcej czasu. Możemy zatem polecić szersze, bardziej igiełkowate widelce lub noże do odsklepiania. Możemy również ułatwić pracę, jeśli rozgrzejemy narzędzia, co możemy zrobić na przykład kąpiąc je w ciepłej wodzie. Pszczelarze w dużych pasiekach używają oczywiście maszyn do odsklepiania, ale będą one używane tylko wtedy, gdy masz rodziny liczące dziesiątki.

Sam miód jest obecnie pozyskiwany wyłącznie za pomocą miodarek, które są specjalnymi urządzeniami, do których wkładane są ramki, a gdy wewnętrzny kosz się obraca, miód jest wyciskany przez siłę odśrodkową. Obecnie dostępnych jest tak wiele miodarek, że wielu pszczelarzy nie jest w stanie dokonać wyboru. Ogólnie rzecz biorąc, większość modeli spełnia swoją funkcję więcej niż dobrze, więc należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy używamy miodarki z napędem elektrycznym, czy wystarczy nam ręczna, czy potrzebujemy większej miodarki na więcej ramek, czy wystarczy nam mniejsza miodarka, która pomieści mniej ramek, ale za to jest mniejsza, lżejsza i łatwiejsza w obsłudze, czy potrzebujemy mniejszej miodarki, tj. mniejszej i lżejszej miodarki, czy potrzebujemy mniejszej miodarki na więcej ramek. Warto też zwrócić uwagę na konstrukcję samego plastra, np. czy wylot jest całkowicie od spodu, a plaster miodu jest dobrze zgrzany, tak aby jak najmniej miodu w nim zostawało. Jak już zostało napisane, obecnie większość miodarek, zwłaszcza renomowanych firm, zapewnia wysoką jakość wykonania i to do nas należy decyzja, który model wybrać. Pszczelarzowi z małą pasieką w zupełności wystarczy ręczna miodarka na trzy do czterech ramek, natomiast większy pszczelarz z chęcią skorzysta z dużej miodarki z napędem elektrycznym i automatycznymi sterownikami, które kontrolują cały proces. Jeśli używasz napędu ręcznego, musisz utrzymywać prędkość, przy której plastry nie zostaną uszkodzone; przy niskich prędkościach miód jest trudny do wybrania, podczas gdy przy dużych prędkościach istnieje ryzyko złamania plastra. Rozlewając miód do pojemników, należy przecedzić go przez grube sito lub podwójne sito, które wychwyci zarówno większe, jak i mniejsze zanieczyszczenia. Po kilku dniach na powierzchni miodu osadzą się niezwiązane cząsteczki wosku i pęcherzyki powietrza, które można łatwo usunąć za pomocą ściągaczki. Podczas odsączania miodu możemy również określić, czy jest on dojrzały. Jeśli wypływa zbyt szybko i tworzy wgłębienie na środku sita, może zawierać zbyt dużo wody, co może spowodować fermentację miodu i jego bezużyteczność. Z drugiej strony, jeśli miód jest mniej płynny i tworzy kopiec w miejscu, w którym uderza w sito, oznacza to, że miód został prawidłowo dojrzały i możemy cieszyć się dobrej jakości miodem domowej roboty. Chociaż większość miodu jest ekstrahowana, istnieją inne sposoby pozyskiwania miodu, które następnie dzielą go na miód plastrowy, wytłoczony, odsączony i inne.