Wróć do: Sprzęt pszczelarski

Krokosz barwierski - 0,5 kg

 

Dostępność:
SKU: 0615
Roślina ta jest uprawiana głównie ze względu na nasiona, może być uprawiana jako pasza, a także jest miododajna ze względu na wysoką zawartość nektaru późnym latem.

Carthamus tinctorius po łacinie

Svetlice barvírska to roślina jednoroczna pochodząca z Meksyku. Jest świetlik roślina jednoroczna o cienkim korzeniu palowym, który może mieć ponad metr długości. Kwitnie od lipca do września z żółtymi do pomarańczowych kwiatami. Źródłem są liście korony naturalny barwnik, dlatego nazywane są tureckim, fałszywym lub dzikim szafranem. Kwiaty były również dawniej używane do fałszowania rzadkiego prawdziwego szafranu. Czas kwitnienia trwa około trzech do czterech tygodni.

Svetlice barvírska, czasami także krokosz barwierski, należy do rodziny gwiaździsty (dawniej o kwiatach złożonych) i jest podobny do ostu. Prawdziwy oset jednak nie działa. Pochodzi z regionów stepowych. Jak sugeruje nazwa gatunku, rozbłysk farbiarnia służyła do barwienia tekstyliów, głównie bawełny i jedwabiu. Na barwienie nie przenosi żadnego nieprzyjemnego zapachu, dlatego też się sprawdziło barwniki spożywcze i cukiernicze. Ekstrakty z rośliny dostarczają zarówno żółci, jak i czerwony kolor do barwienia tkanin

To bardzo popularna roślina, uprawiana specjalnie dla jego naturalny barwnik, olej, a także do efektów leczniczych. W medycynie tradycyjnej roślina jest stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, w leczeniu chorób układu oddechowego dróg lub jako profilaktyka chorób naczyniowych.

W naszym kraju roślina jest uprawiana głównie z bezpośredniego siewu wiosennego. Idealny czas na siew to okres od marca do maja. Rośliny zaczynają pojawiać się już o godz temperatura około 4°C.
Rośliny można również hodować wstępnie w domu. Czas kiełkowania wynosi 2-3 tygodnie. Migotać barvířská wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego. Nie jest wymagająca w stosunku do gleby. Będzie każda próchniczna, przepuszczalna gleba będzie do niej pasować. Nieodpowiednie są kwaśne i za dużo glebach podmokłych, jak również nawożonych świeżym obornikiem. Roślina jest tolerancyjny na suszę i wahania temperatury.

Olej do smażenia na zimno
Krokosz barwierski uprawia się dla nasion, które dojrzewają w sierpniu lub wcześnie Wrzesień. Nasiona zawierają 45-55% oleju, który jest tłoczony i używany w równym stopniu na zimno jak olej słonecznikowy. Jest bardzo ważny w żywieniu człowieka. Naprzeciwko natomiast olej słonecznikowy zawiera więcej kwasu linolowego – nawet do 80%. Ten należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawierających głównie te omega-6. Jej niedobór powoduje wypadanie i łamliwość włosów, ale np i słabe gojenie się ran. Przeciwnie, pomaga przy stanach zapalnych, egzemie skórnej i innych podobne problemy. Olej szafranowy jest jednym z najlepszych produktów spożywczych olejów na świecie, jako produkt czysto naturalny, przygotowywany jest metodą tzw pierwsze tłoczenie na zimno. Zachowuje swoje doskonałe właściwości tylko bez obróbce termicznej, dzięki czemu idealnie nadaje się do różnorodnych sałatek i dań na zimno dania.

Roślina ta jest uprawiana głównie dla nasion, można ją karmić w gospodarstwie, ponadto jest miododajny ze względu na wysoką zawartość nektaru późnym latem. Oprócz tego różyczki są również używane do krojenia bukietów suchych ze względu na szeroką gamę kolorów kwiaty od białego do żółtego do czerwonego i pomarańczowego. Używana jest flara również jako międzyplon wysokiej jakości na zielonkę przy wczesnym siewie wiosną lub najpóźniej w pierwszej dekadzie sierpnia po zbiorze plonu głównego. Tylko dla Ciebie kolczasty nie jest rośliną nadającą się do suszenia. Nasiona są również używane płomień barwnika. Są doskonałym dodatkiem do karmy. Muszle ze zrabowanych żołędzie to wysokiej jakości pasza, zawierająca około 35% białka strawnego. Oni są wysokiej jakości żywienie głównie dla drobiu, resztki mogą być również wykorzystywane do karmienia zwierząt gospodarskich zwierząt, hodowcy egzotycznych ptaków proszą niełupki o karmienie większych ptaków a ponadto do karmienia małych zwierząt, takich jak chomiki.

Krokoster barwierski (Carthamus tinctorius).
Roślina z rodziny astrowatych.
Wysiew 35 – 40 kg/ha
Roślina ma 100-120 cm wysokości
Okres wegetacji 100-130 dni
Czas kwitnienia 3-4 tygodnie
Dostarcza zarówno pyłku, jak i nektaru.
Nadaje się jako międzyplon.
Dobrze toleruje obszary suche.
3,5 - 4 kg na powierzchnię ok. 1000 m²


Ostatnio oglądane produkty

Krokosz barwierski - 0,5 kgKrokosz barwierski - 0,5 kg