Wróć do: Elementy do uli

Izolator macierzysty Chmary

23,54 zł
cena bez VAT: 19,14 zł
 

Dostępność: w magazynie
SKU: L4069
Izolator dla pszczół wykonany z tworzywa sztucznego składa się z dwóch części w postaci siatek macierzystych o wymiarach 362 x 242 x 16 mm plus występy, które pozwala na zastosowanie ram o różnej szerokości i minimalnej wysokości 24 cm, w tym 27,5 cm, 30 cm i 34,7 cm.
Izolator Chmary Izolator dla pszczół, wykonany z tworzywa sztucznego, składa się z dwóch części w postaci siatek macierzystych o wymiarach 362 x 242 x 16 mm plus występy, które pozwala na zastosowanie ram o różnej szerokości i minimalnej wysokości 24 cm, w tym 27,5 cm, 30 cm i 34,7 cm. Do prawidłowego ułożenia w ramce należy uzupełnić górną łąka w zależności od wielkości ramy. Izolator umieszcza się na środku gniazda lęgowego lub kępka jesienna, w zależności od wybranej strategii zimowej i leczenia varroa, zwykle od końca września do początku października. Jeśli ma być w tym matka izolowane nawet przez całą zimę, należy to sprawdzić przed pierwszymi przymrozkami pszczoły nie wyszły poza izolator.

Najskuteczniejsza jest izolacja matki za pomocą izolatorów sprzęgła sposób na ograniczenie go w owocowaniu. Choć montaż izolatora w ulu to już coś bardziej skomplikowane niż umieszczanie metalowych lub plastikowych siatek, chętnie wybierają pszczelarze umieszczanie matek w izolatkach.

Dlaczego warto stosować izolatory dla matek? Powodów jest kilka:
- ograniczenie obecności matki na oddziale - przygotowanie miejsca na zapasy miodu w trakcie z najbardziej intensywnego karmienia;
- szybkie umieszczenie matki¨,
- szybsze zbieranie miodu w rodzinie pszczół z izolatorem,
- możliwość przełożenia przeglądów wiosennych w przypadku przedłużającej się zimy i niesprzyjających warunków pogodowych.
- możliwość utylizacji resztek warrozy na wiosnę,
- jesienią, 21 dni po zamknięciu królowej, w rodzinie nie ma już lęgów. Dzięki możliwe jest praktycznie całkowite pozbycie się warrozy poprzez jednorazową fumigację rodziny pszczół. W ten sposób oszczędza się pszczołom wielokrotny kontakt z produktem leczniczym, np. z moczem. z amitrazem.

- Uniemożliwiając matkom układanie jaj w miesiącach zimowych, ratujemy pszczoły, które nie muszą podnosić temperatury w gnieździe do wymaganych 35°C opiekuje się potomstwem i nie musi zimą dokarmiać niepotrzebnego nowego pokolenia pszczół.

Izolator został wynaleziony przez dr. Petr Chmara. Izolator ten zamyka matkę v odstęp 10 mm pomiędzy dwiema plastikowymi siatkami o podobnym rozmiarze wielkość ramki lęgowej. Matka nie ma zatem kontaktu z grzebieniem i nie może leżeć, podczas gdy pszczoły mogą się nią opiekować. Prototyp tej metody wdrożył w swojej pasiece pszczelarz Malychin, który stosował mleczko pszczele. Zamknął matkę w izolatce rozmiarem zbliżony do ramy Jentera. Jednak ta metoda miała tę wadę, że izolator z mamą trzeba było co jakiś czas przenosić. Izolator Chmara sprawia, że ​​jest to możliwe swobodny ruch matki z przestrzenią ramy.

Kolejną zaletą jest to, że choroby takie jak gnicie, zwłaszcza gdy odporność larw jest zmniejszona, co często jest konsekwencją niedostateczne karmienie spowodowane nadmiarem płodu w stosunku do ilości pokarmu. Jeśli matka jest stymulowana do składania większej liczby jaj w przypadku ich niedoboru zapasów, prowadzi to do niedostatecznego karmienia i wychłodzenia, co może być przyczyną chorób płodu. Pszczoły, które powinny mieć szansę na udaną hibernację, są wówczas przepracowane praca związana z hodowlą larw. Z ustaleń wynika, że ​​pszczoła brała udział w żerowaniu W sezonie letnim larwy żyją średnio 30 dni, natomiast pszczoły tyle nie wykonują pracy, dożywają wieku do 85 dni. Podobna sytuacja jest w przypadku zimowych pszczoły.

Zimą i podczas krótkotrwałego ocieplenia nośny. Jeśli w rodzinie pojawi się choćby niewielka ilość owoców, pszczoły muszą się rozmnażać temperaturę ula od 19 do 35 °C, aby mogły się ogrzać i nakarmić czerw. Ta potrzeba może prowadzić do spadku liczby pszczół zimujących, przekraczającego liczbę nowo wyhodowanych pszczół młode i co więcej, młode pszczoły mogą nie dożyć wiosny, jeśli zima potrwa dłużej.

Kalendarz użytkowania izolatora:
W marcu matki są uwalniane z izolatorów, gdyż pszczoły mają już dostęp do pyłku. Po za dwa tygodnie można spodziewać się około 6 klatek płodu.
W połowie maja można odizolować królowe, aby pozbyć się pszczół bez czapek płód i mógłby przygotować się do porodu.
Między 20 a 25 lipca, przed głównym karmieniem: Matki można ponownie odizolować, aby rodzina pszczół mogła przygotować się na nadchodzący sezon.

Izolator Chmara pozwala na zimowanie 2 lub więcej matek w jednej kolonia pszczół Wiosną najpierw wypuszczana jest jedna matka, a druga izolowana. Po tym oba mogą być umieszczone w oddzielnych komorach.

Ostatnio oglądane produkty

Izolator macierzysty ChmaryIzolator macierzysty Chmary
23,54 zł

Dostępność: w magazynie